בנימיני דודי שמש וחשמל
יוסף טרופלדור 88
באר שבע
08-6650034
 

השוואה בין דוד שמש לדוד חשמל

 
קצת רקע על כל אחד מן הדוודים 
דוד שמש: דוד זה מבוסס על אנרגיה סולארית לחימום המים, ונועד לכל סוגי השימושים החל מן השימוש הביתי הנפוץ ועד לשימוש תעשייתי. חום המים של הדוד מגיעים מרשת של צינוריות נחושת או נירוסטה שבהן חוט להט ספירלית ומבודד. במרבית דודי השמש בישראל גופי החימום באים במגע כלשהו עם המים שהם מחממים. מרשת הקולטנים, עוברים המים לחלק העליון של מיכל המים, אשר ממנו יוצאים המים התחתונים חזרה אל הקולטנים וכך הלאה. בדוד שמש למעשה, מתרחשת סירקולציה של המים שנועדה לשמור על חומם. 
דוד חשמל: דוד חשמלי דומה לדוד השמש מבחינת מיכל המים, אולם הוא מצופה בבידוד טרמי ובו גוף חימום חשמלי ובתרמוסטט שנועד לווסת את חום המים. 
במרבית הבתים בישראל מותקן דוד שמש שהינו גם דוד חשמלי, כשלדודים מעגל נפרד לחימום המים, בהתאם לעונת השנה ולרצון הדיירים. 
 

יתרונות וחסרונות של כל אחד מן הדודים

 

דוד שמש: לעומת דוד חשמל דוד שמש הינו בעל יתרון בלתי מעורער הכולל חיסכון בחשמל, הודות לשימושו באנרגיה הטבעית של השמש. בנוסף, דיירים רבים בישראל יעידו כי הודות לימי הקיץ הלחמים בארץ, המים נותרים חמים לאורך כל היום ומתחממים יחסית במהירות גם לאחר מקלחות. 
אולם,  דוד השמש טומן בחובו גם כמה חסרונות ובראשם סתימה או הצטברות של אבנית בגוף החימום, הודות למלחים הרבים הקיימים במים בישראל. בנוסף, המים מדוד שמש עלולים להגיע לדירה לאט יותר עקב מיקומו של הדוד על הגג, דבר שגורם הן לבזבוז מים (עד שמגיעים המים החמים) והן לחוסר נוחות מצד הדיירים. גם תיקון של דוד כזה עלול להיות מסובך יותר. 

דוד חשמל: לצד דוד השמש, דוד החשמל איננו מגביל את הדיירים לעונה מסוימת בשנה על ידי חימום המים באופן חשמלי, באופן שאיננו תלוי בשמש. בנוסף, המים בדוד חשמלי שאיננו דוד שמש יגיעו מהר יותר לדירה. עבור דירות רבות, התקנת דוד השמש אף זולה יותר מכיוון שהיא יכולה להיות מותקנת אף בסמוך לאמבטיה עצמה, ללא תלות או צורך להגיע לגג הבניין. 
לצד יתרונותיו הרבים, דוד החשמל עלול לגרור שימוש יתר בחשמל מסיבות ברורות. בנוסף, דוד החשמל עלול לתפוס מקום בחדר האמבטיה של דירות קטנת וכד', דבר שמקשה לעיתים על הדיירים. 
 

כיצד להימנע מבזבוז חשמל במקרה של דוד חשמלי?

 
בין אם מותקן בביתכם דוד חשמל דוד שמש שהינו גם חשמלי, וודאי כולכם נתקלתם בסוגיה המוכרת של כיבוי הדוד וצורך החיסכון בחשמל. אז, הפתרון הראשון לבעיה הינו כמובן התקת טיימר. הטיימר מסייע הן בשליטה על זמן הדלקת הדוד, אולם גם יסייע לכם במקרה שאינכם יודעים כמה זמן בדיוק הנכם צריכים להדליק אותו (קל יותר עקוב אחרי זמן הדלקת הדוד עם טיימר, מאשר בלעדיו). 
שנית, ובייחוד במקרה של החלפת דוד, מעבר לבית חדש וכד' – מומלץ מאוד לנסות ולהתאים את גודל הדוד לצורך של יושבי הבית. מספר הילדים או הנפשות בבית קובע את כמות המים הנדרשת עבור המשפחה ולכן, גם את גודל הדוד שלו אתם זקוקים. זכרו, כי נפח הדוד משפיע גם על זמן החימום של המים בו ולכן, גם על החשמל המבוזבז. 
בנוסף, אם ניתן, מומלץ מאוד להתקין את הדוד החשמלי בסמוך לצינור המים המוביל לברז\ים ובפרט, לברז המקלחת. אגב, ניתן גם להתקין ראש מקלחת חסכוני (לדוגמא כזה שמגביר את לחץ המים, אך מקטין את כמות המים היוצאת מן הברז בשנייה) ועל ידי כך, לחסוך במים ובחשמל, שכן מקלחת חסכונית מצריכה גם פחות מים חמים. 
 
לפרטים נוספים על דודי שמש ודוד חשמל צרו עמנו קשר ונתחיל בפרוייקט
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 הצטרפו אלינו ל Google+‎
מרכז מכירות ראשי – יוסף טרומפלדור 88 , באר שבע    מייל: dodey-shemesh@bezeqint.net
רב קווי: 6650034 - 08   •   נייד: 5209639 - 050   •    פקס: 6450412 - 08