התקנת קולטי שמש

 

טיפים חשובים בעת שמבצעים התקנת קולטי שמש

 
לקראת התקנה של דוד שמש חדש בדירה שלכם, חשוב מאד שתבינו כיצד מתקינים את הרכיב שיאפשר לכם ליהנות ממים חמים - ואלו הם כמובן קולטי השמש. התפקיד שלקולטי השמש נמצא כבר בשם שלהם. תפקידם של הקולטים הוא ללכוד את קרני השמש, ולהעביר את החום שלהם דרך צנרת מתכתית אל הצנרת של דוד השמש עצמו - ושם יש פעולת סירקולציה של חימום המים בתוך הדוד, והזרמת מים קרים בחזרה לצנרת של הקולטים, חימומם שוב, וכיו"ב כך עד הדוד כולו מתמלא במים חמים. כמובן שחשוב מאד לדעת כיצד מבצעים התקנת קולטי שמש בצורה נכונה וללא תקלות - ורצוי מאד לעקוב אחרי כל הצעות והטיפים.
 

התקנת קולטי שמש - כך מבצעים התקנה נכונה

 
  • זווית ההתקנה - כזכור, קולטי השמש שצריכים לקלוט א קרני השמש. לכן, יש להתחשב כמובן בכיוון שממנו זורחת השמש. תתפלאו אבל כאשר מדובר על רוב שעות היום - הכי טוב להתקין את קולטי השמש לכיוון דרום. ההמלצה כיום של המומחים היא לבצע התקנת קולטי שמש בזווית שנעה בין 40 ל50 מעלות. יש לעתים תיקונים מסוימים שחובה לבצע אותם בהתאם לגובה הגג והמיקום שלכם והגובה - אך באופן כללי זהו טווח המעלות הנדרש ברוב המכריע של המקרים, ורצוי מאד שלא לסטות ממנו.
  • הגובה בין הדוד לבין הקולט - שימו לב שתמיד מומלץ בחום שלא לבצע התקנת קולטי שמש בגובה שווה בין הדוד לבין הקולטים! מדוע שהגובה לא יהיה שווה? פשוט מאד. עקרון פיזיקלי פשוט קובע שמה שחם עולה למעלה. על כן, אם אתם תתקינו את הקולט מעל לדוד או שהם יהיו בגובה שווה, עלול להיווצר מצב שבו המים החמים לא יעברו היטב בשעות הלילה, וכך הדוד עלול להתקרר יתר על המידה, והוא עלול לא תפקד היטב בשעות היום. הפתרון אם כן הוא פשוט - להתקין תמיד את הקולטים כך שהם יהיו בגובה נמוך יותר מהדוד. הדבר בעיקר רלוונטי כשמדובר על גגות עם שיפעו חריף, כמו גג רעפים.
  • באיזו צנרת נשתמש - ציינו בהתחלה כי חלק חשוב מאד מהקולטים זוהי הצנרת אשר מחבורת אליהם. זוהי הצנרת אשר תעביר את המים החמים לדוד, וגם תחזיר את המים הקרים לחימום וכיו"ב. אולם, ממה עשויה הצנרת של הדוד? תלוי מאד היכן אתם גרים. לרוב, נבצע התקנת קולטי שמש עם צנרת מנחושת. הנחושת היא חומר עמיד למדי, זול, ונחשב נוח מאד להעברה של מים חמים וקרים כאחד. יש סייג אחד והוא למקומות אשר יש בהם חורפים קשים למדי שבהם יש סכנה לקרה, כלומר, הצטברות של קרח בתוך הצנרת ופיצוצה. במקרים הללו, רצוי להתקין צנרת מחומר עמיד יותר כמו ברזל. הדבר עם זאת נחוץ כאמור רק לאזורים ספציפיים - אזורי הבקעה, ירושלים, רמת הגולן וכיו"ב.
  • האם הזכוכית משפיעה? - בהחלט כן! כשמתחילים במלאכה של התקנת קולטי שמש, יש בהחלט חשיבות גם לזכוכית שממנה מרכיבים את הקולט. הזכוכית הרגילה מותאמת לרוב חלקי הארץ שבהם יש חשיפה טובה לקרני השמש. אולם, אם אתם גרים באזור שבו השנה הוא מעונן יותר מהממוצע, כדאי להשקיע בזכוכית יקרה יותר, אך עם יכולת קליטה טובה יותר.
 

ואיך יודעים בסוף להתקין בצורה הטובה ביותר?

 
אתם מוזמנים בהחלט ליצור קשר כבר עכשיו עם חברת בנימיני, והצצות המקצועי שלנו ישמח לסייע לכם בכל תהליך ההתקנה של קולטי השמש – בין אם מדובר על התקנה יחד עם דוד, או פשוט על החלפה של קולטים ישנים יותר.
 
התקנת קולטי שמש