מבנה דוד שמש

 
 
במדינת ישראל אחת הדרכים לחימום מים היא באמצעות דודי שמש. דוד שמש הוא מתקן סולארי נפוץ ושכיח לחימום מים מזה שנים רבות בארץ. ניתן להשתמש בו לצרכים ביתיים, תעשייתיים, חקלאיים ואחרים, והוא פופולארי ביותר בעיקר במדינות חמות כמו ישראל. הפעילות של הדוד מבוססת על מבנה יעיל ואמין עם שני חלקים מרכזיים, והם:

א. מיכל מים – המיכל הוא בדרך כלל בצורת גליל מוארך עשוי פלדה ועמיד בפני לחץ מים. סביב המיכל ישנו גליל פח מגולוון, כאשר ביניהם קיים חומר בידוד תרמי עשוי פוליאוריתן מוקצף. בעבר השתמשו בצמר סלעים לצורך יצירת הבידוד האמור, אולם עם הזמן השתרשה ההבנה בדבר האפקטיביות המוגברת של פוליאוריתן.

ב. קולטני שמש – תיבה מלבנית עשויה רובה מתכת, פרט לדופן הקדמית העשויה זכוכית או פלסטיק שקוף. פעילות יעילה של הדוד תלויה במידה רבה בקולטני שמש. בתוך הקולטן עובר צינור מים מפותל הצבוע בצבע שחור. כפי שניתן להבין, מבנה הדוד נועד לחימום של המים על ידי אנרגיית השמש ולכן רוב החלקים הם מאיצי חום. מאחורי הצינור המפותל של הקולט ישנו לוח פח שצבוע גם הוא בשחור, ותפקידו להעביר את החום הנוצר מבליעת קרני השמש שאינן נבלעות בדופן הצינור עצמו.
 

היעילות של דוד שמש

 
אין כל צל של ספק, כי המבנה הייחודי של דוד שמש מבטיח יעילות גם בימים פחות חמים. באיזורים בעלי קרינה נמוכה לדוגמא, ניתן להתקין קולטן עשוי צינורות זכוכית עם דופן כפולה. בין שתי הדפנות יש ואקום המשמש לבידוד, כאשר הדופן הפנימית מצופה בשכבה שחורה וקולטת חום. מעבר לכך, הקולט מותקן לרוב על הגג או במקום חשוף אחר.

אנחנו בחברת בנימיני נשמח לספר לכם פרטים נוספים על המבנה של דוד שמש ואופן ההתקנה שלו בהתאם למבנה הבית שלכם. חברתנו הוקמה במטרה לספק פתרונות מים מגוונים, עבור לקוחות מכל רחבי הארץ. צרו קשר עם נציגינו כבר עכשיו, ונוכל לשפר את איכות המים בבית בצורה הטובה ביותר שניתן.