מונחון דודי שמש

 
 
דודי שמש - מונחי יסוד
 
דוד שמש הוא מערכת חימום המים הנפוצה בישראל. אלו מונחי היסוד שכדאי להכיר בהקשר של מערכת מן הסוג הזה:
  1. גוף חימום – זהו החלק האחראי על המרת האנרגיה החשמלית המופקת מקרני השמש לאנרגיית חימום. יעילות הגוף תשפיע באופן ישיר על כמות המים החמים בדוד ובברז.
  2. תרמוסטט – מכשיר בעזרתו ניתן לשלוט על טמפרטורת המים החמים. תרמוסטט אמור להיות מכוון לטמפרטורה רצויה ולהפסיק לפעול כאשר המים מגיעים לטמפרטורה הזו.
  3. פלאנג' – זו הצלחת העגולה האוטמת את הדוד. גוף החימום והתרמוסטט מחוברים אל הפלאנג' הדורש טיפולי תחזוקה תקופתיים להסרת לכלוך ואבנית.
  4. חמם מהיר – זהו שרוול המולבש על גוף החימום במטרה לבודד כמות קטנה של מים המתחממת במהירות גבוהה. חמם מהיר חוסך בחשמל ובהוצאות קבועות על הפעלת דודי שמש בחורף. השימוש בחמם מהיר גם מתאים למקרים בהם כמות המים החמים הנדרשת קטנה מהרגיל.
 
ממה מורכב הדוד?
 
מתקן דוד שמש מורכב מארבעה חלקים עיקריים:

א. קולט – אלו שני ארגזים מכוסים זכוכית שתפקידם לקלוט את קרינת קרני השמש.

ב. דוד אגירה – הדוד נראה כמו חבית ובתוכו אוגרים ושומרים את המים שהתחממו בתוך הקולטים.

ג. צינורות חיבור – אלו צינורות המעבירים את המים מהקולט לדוד האגירה, ומדוד האגירה לברזים בתוך הבית.

ד. גיבוי – בדודי שמש יש מערכת חשמל הכוללת גוף חימום ותרמוסטט. המערכת נכנסת לפעולה בימי החורף או כאשר אין מספיק שמש. באמצעות גוף החימום ניתן לחמם את המים גם בימים מעוננים במיוחד.מערכת הגיבוי החשמלית נסתרת בתוך דוד האגירה.
תפוקת החום היומית של דודי שמש מושפעת מכל הרכיבים המוזכרים לעיל. פירושה כמות החום שהמים קולטים במשך יום אחד ממוצע. בנוסף, השימוש במתקן דוד שמש לחימום מים חוסך 70% מהוצאות החשמל השנתיות.