ניקוי קולטי שמש

 
 
ניקוי קולטי שמש אינו מסתכם בניגוב אבק מהם במטלית לחה. כדי להאריך את חייהם של מוצרים יקרים אלו, דרוש טיפול הרבה יותר מעמיק, המבוצע אחת לשנתיים בידי מקצוען.

מקובל לחשוב כי ניקוי קולטי שמש הוא פעולה פשוטה של ניקוי חיצוני, ותו לא, אך יש להבחין בין הפעולה החיצונית, המטפלת באבק ובלכלוך על גבי המשטח העליון של הלוחות, לפעולות תחזוקה פנימיות מקצועיות, המטפלות בפנים הצנרת שבתוך לוחות הקולטים עצמם. שתיהן חשובות, אך מסיבות שונות.
 

ניקוי קולטי שמש חיצוני: עשה זאת בעצמך

 
המערכת הסולארית ממוקמת על הגג, וכך חשופה למעשה לכל רוח, גשם, טל ואבק הנישא באוויר. כפי שהגג מתלכלך בכל אלו, גם לוחות הקולטים אינם חסינים, ובפרט החלק העליון שלהם. חלק זה הינו מן הסתם המלוכלך ביותר, בשל זוויתו והצורה בה הוא ניצב, אך באופן פרדוקסלי, הוא גם זה שעליו להיות הנקי ביותר על מנת שהמערכת תתפקד כראוי.

מדוע? מכיוון שחלק זה הוא היחיד השקוף בכל פאותיהן של תיבות הקולטים. שאר חלקיהם החיצוניים אטומים וצבועים בצבע כהה, במטרה ללכוד את קרני השמש הנכנסות פנימה לתוך הקולט. מטרתו של הלוח השקוף הוא להיות החלק היחיד המאפשר לאור להיכנס וכך לקלוט את האנרגיה הסולארית החבויה בו. לולא היה שקוף, לא היתה נכנסת פנימה מספיק אנרגיה, ומכאן שככל שהקולט מלוכלך, כך שקיפותו אובדת, ומכאן גם נפגמת יעילותו.

ניקוי קולטי שמש חיצוני לפיכך אמור לטפל בבעיה זו אחת לזמן מה (מספר חודשים, המשתנה לפי כמות האבק והלכלוך באותו אזור). בדיוק כמו ניגוב לוח זכוכית, ניקוי החלק העליון של הקולטים, הפונה לשמש, ישיב לו את צלילותו ויחזיר את רמת קליטת האנרגיה הסולארית לסדרה.

במיוחד אם אתם מרגישים ירידה הדרגתית בתפקוד דוד השמש, לכו ונקו את לוחות הקולטים המוצבים על הגג. אך היזהרו, שכן בכל זאת מדובר בעבודה בגובה. ועל כן, אם מדובר בגג רעפים משופע או בדוד במיקום מסוכן, עדיף להימנע מביצוע עצמי של פעולת הניקוי, גם אם זהו ניקוי קולטי שמש חיצוני בלבד.
 

תחזוקה פנימית וניקוי קולטי השמש

 
קולטי שמש אינם זולים, והם מחזיקים לרוב כעשר שנים. מכיוון שהם החלק העושה את מרבית העבודה במערכת, כל תקלה רצינית בהם מחייבת לא פעם רכישה של קולטים חדשים, שכן התיקון יקר ובלעדי הקולטים אין מים חמים. ניתן להרוויח עוד שנים של חימום מים יעיל אם דואגים לתחזוקה בדמות ניקוי קולטי שמש ברמה הפנימית: לפתוח את קופסאות הקולטים ולשטוף ולנקות את הצנרת הפנימית שנמצאת בתוכם, בעיקר לשם סילוק אבנית.

ניקוי קולטי שמש שכזה עולה כמה מאות שקלים שכן עליו להיות מבוצע על ידי טכנאי דודי שמש אשר מומחה בתחום תיקון קולטי שמש, ויש לבצע אותו פעם בשנתיים. עם זאת, זוהי השקעה מאוד משתלמת, מכיוון שהיא יכולה להאריך את חיי הקולטים כך שהם יתפקדו נפלא לאורך כל עשרת שנות חייהם, ולפעמים אף כמה שנים יותר מכך.
 
ניקוי קולטי שמש