על אנרגיה ירוקה ודודי השמש

 
 
כאשר מדובר על כך שהאנושות תעבור לקידום פתרונות של אנרגיה ירוקה, הכוונה היא לכך שבמקום להשתמש בחומרים מתכלים, שהולכים ונעלמים מהעולם, הרי שבמקום זה, האנושות תעבור להשתמש במקורות אנרגיה שאינם מתכלים, וכך תשמור על הסביבה ועל המאזן האקולוגי. אחד מהדרכים היעילות ביותר לקדם פתרונות של אנרגיה ירוקה, היא באמצעות האנרגיה הסולרית, בפרט במדינה כמו ישראל. ישראל היא מדינה שטופת שמש, ולכן אפשר להתקין בה קולטנים, אשר כל תפקידם הוא לקלוט את גלי השמש, ולהמירם לאנרגיה. מבחינה זו, הקליטה של דודי שמש היא סיפור הצלחה, גם בקנה מידה עולמי. איך הם עובדים, ומה ההיסטוריה שלהם?
 

כל מה שרציתם לדעת על דודי השמש

 
  • ההיסטוריה של דודי השמש - ההתחלה של דודי השמש היא עוד במאה ה17, כאשר החלו לעשות באירופה ניסויים על שימוש באנרגיית השמש, לטובת חימום מאכלים בעיקר, בתוך קופסאות עץ ייעודיות. עם זאת, בגלגולם המודרני, דודי שמש הם פיתוח ישראלי לכל דבר, והם פותחו ע"י ד"ר צבי תבור, שנחשב חלוץ בתחום בארץ ובעולם.
  • כיצד דודי השמש פועלים? - מנגנון הפעולה של דודי שמש הוא כדלקמן: הדודים עצמם כוללים מכלים גדולים מאד אשר מלאים במים. בחלקם העליון, ישנם קולטנים כהים במיוחד. תפקידם של הקולטנים הוא לקלוט את קרני השמש, אשר נבלעים בתוכם בשל צבעם הכהה. מכאן, עוברות קרני השמש דרך צינור הולכה מיוחד. כאשר המים החמים במיכל נעשים גבוהים מיד, המים מתחילים לעבור דרך צינור נוסף לכיוון השתית של מערכת המים במבנה. חשוב לציין, שיש אמנם מנגנון חשמלי שפועל בתוך הדוד, אולם הוא קטן, ונחשב חסכני במיוחד.
  • ההיסטוריה של הדודים בישראל - בניגוד לנהוג לחשוב, דודי השמש לא נקלטו במהירות בישראל. אמנם ישראל הייתה חלוצה בתחום, אך למרות שהדודים החלו להיכנס לפס ייצור עוד בשנות ה 50, נדרשו יותר מ 20 שנה עד שהם נקלטו היטב בשוק. הסיבה לכך הייתה משבר האנרגיה העולמי בשנות ה 70 והחרם הערבי, שהובילו להתייקרות משמעותית במחירי הדלק. כתוצאה מכך, חוקקה הממשלה חוק שחייב כל בית בישראל שייבנה להתקין עליו דודי שמש - ומאז ועד היום, אפשר למצוא את דודי השמש ביותר מ 85% מהמבנים בישראל.
  • עד כמה זה חוסך? - במחקרים שנעשו על דודי שמש בישראל, נמצא שהם חסכו למשק הביתי מאות שקלים מידי שנה, מה שהצטבר בסופו של דבר לאלפי שקלים בטווח תלת-שנתי. כאשר מסתכלים על התמונה הגדולה, נראה שהדודים הולכים וחוסכים יותר ויותר מצריכת האנרגיה בארץ, עם העלייה בצריכת החשמל מהצד השני. כיום, הדודים חוסכים כמעט 10% מצריכת האנרגיה של המדינה כולה, ומדובר על חסכון מרשים מאד.
 

רוצים לעבוד עם דוד שמש תקין?

 
אם אתם מעוניינים בדודי שמש תקינים אתם לא לבד. אתם מוזמנים להצטרף למאות הלקוחות שבחרו בחברת בנימיני. החברה משווקת, מתקינה ומתקנת את כל דודי השמש בישראל. החברה נותנת שירות למבנים חדשים, למבנים ישנים, למי שמחפש דוד שמש חדש, ולמי שרוצה לתקן את הישן.