עשה זאת בעצמך - תחזוקת דוד שמש

 
 
דוד שמש תקין יכול למנוע הוצאות חשמל מיותרות, לשפר את איכות החיים, ובעיקר להבטיח זרימה של מים חמים בכל חלקי הבית, המשרד או העסק. בנוסף, ניתן לבצע פעולות תחזוקה פשוטות יחסית, וכך לשמור על עמידותו של הדוד לאורך שנים רבות.

דוד שמש הוא חלק ממערכת רגישה המשלבת מים וחשמל, ולכן כדאי להקפיד על הוראות הבטיחות. אין לגשת אל דוד שמש עם ידיים חשופות, יש לבדוק כי הוא עומד בדרישות תו התקן הישראלי, ולנסות לברר לגבי תקופת האחריות לפני שמתחילים בעבודה.
 

איך מסירים אבנית ומונעים את הצטברותה על הצינורות?

 
תחזוקה של דודי שמש מתחילה עם הבעיה העיקרית של מוצרי חשמל ומים בישראל – האבנית. המים שלנו מכילים אחוז גבוה של מלחים וסידן, אשר מצטברים על הצינורות ועל גוף החימום. התוצאה היא הצטברות של אבנית אשר מונעת מהמים להגיע אל תוך הצינורות הקולטים וגוף החימום עצמו.

אבנית מונעת מהדוד לבצע את עבודתו כהלכה ואף גורמת לקצרים. על מנת להיפטר מהאבנית יש להתקין מכשיר מיוחד. ההתקנה אינה מסובכת, עלות המכשיר נמוכה יחסית, וניתן להזמין אחת לשנה נציג שירות אשר יחליף את החומר הפעיל במכשיר, וישטוף את הצנרת מלכלוך.
 

ניקוי קולטים והתמודדות עם דליפה

 
עוד דגש חשוב בתחזוקה של דוד שמש היא לבצע ניקוי של הקולטים פעם בשנה. ניקוי כזה מייעל בצורה משמעותית את הקליטה של קרני השמש ומונע אבק וזיהומים. ניקוי של הקולטים מתבצע בצורה הבאה:
  • בדקו האם יש אפשרות לפתוח ברגים מצידי הקולטים
  • פרקו את הקולטים והזרימו מים בתוך הצנרת שלהם
  • חברו חזרה ובזהירות את הקולטים למקומם

במידה ואתם סובלים מדליפה בדוד שמש, נסו לברר לגבי החלפה של גוף החימום או הצלחת (פלאנג') בלבד. לא כל דליפה מחייבת רכישה של דוד שמש חדש, וגם כאן תחזוקה נכונה יכולה למנוע עוגמת נפש.
 

מה התפקיד של וסת לחום מים?

 
תחזוקה של דוד שמש מחייבת לעיתים רכישה של מוצרים משלימים ויעילים. בעזרת התקנת וסת לחום המים לדוגמא ניתן להגביל את הטמפרטורה אשר בה יכולים המים להתחמם. הגבלה זו מונעת כוויות, שומרת על הצנרת הביתית מפני קורוזיה, ואפילו מקטינה את הצטברות האבנית. חשוב לציין כי המים המשמשים לצרכי מקלחת בכל מקרה אינם עוברים 60-70 מעלות, ולכן הגבלה היא דרך מצוינת לחסוך באנרגיה.

לסיכום, תחזוקה היא חלק בלתי נפרד מהטיפול בדוד שמש לאורך זמן. כדאי לבצע את התחזוקה בצורה נכונה ולהתייעץ עם אנשי מקצוע בכל מקרה של התלבטות.

אנחנו בחברת בנימיני דודי שמש וחשמל נשמח לעמוד לרשותכם. צרו קשר עם אחד מנציגנו 24 שעות ביממה, ונוכל להציע עבורכם את הפתרונות הטובים ביותר בתחום תחזוקה, התקנה וטיפול בדודי שמש.