תיקון קולטי שמש

 

תיקון קולטי שמש - המדריך המלא

 
 
במידה ואתם מעוניינים בהתקנה של דוד שמש בדירה שלכם, או שיש בדוד שמש בעיה, חשוב מאד שתכיר ותחפשו לאחד מהמרכיבים המשמעותיים ביותר - אלו הם כמובן קולטי השמש.
את המראה של הקולטים רובנו מכירים מרחוק - אלו הם הלוחות הסולריים הענקיים אשר מגיעים בצבע כהה, ותפקידם הוא לקלוט את קרני השמש.
קרני השמש נבלעות בתוך הקולטים, ובאמצעות מערכת ייחודית של צינורות, החום מועבר אל הדוד, ושם ניתן לחמם את המים. חשוב מאד להבין כי מאחר שקולטי השמש הם חלק שלם ממערכת, הרי שגם הם יכולים לעתים להתקלקל ולא לתפקד היטב.
לכן חשוב מאד שתבינו את ההיבטים השונים של תיקון קולטי שמש, החלפת הקולטים, ודרכי הפעולה שלהם - כדי שבעת הצורך תוכלו לפנות לשירות הנכון.
 
 

תיקון קולטי שמש - על תקלות, בעיות ותכונות של קולטי השמש

 
  • הצטברות האבנית בקולטים - אחת מהבעיות הנפוצות מאד בקולטי השמש היא הצטברות של אבנית בין הצינורות של הקולטים. האבנית מצטברת בשל החום הגבוה של המים שעובר בקולטים, שגורם להמסת החומרים שנמצאים באופן טבעי במי הגשמים - והפיכתם לאבנית. האבנית היא חומר שמוכר לרובנו ואנו נתקלים בה לא רק בדוד השמש ובקולטים, אלא בכל מקום שבו יש הצטברות של מים חמים. יש להבין שכאשר האבנית מצטברת, יכולת החימום של הקולטים נפגעת באופן משמעותי ויש סיכון להשבתת כלל הדוד, ולכן כדאי לטפל בכך בהקדם. כדאי להזמין טכנאי שמתמחה בתחום של תיקון קולטי שמש ויבצע ניקוז וניקוי של כלל האבנית וניקוי פתחי האוויר של הקולט. זהו תיקון שאיננו יקר מידי ויחזיר את המים החמים לדירה.
  • בעיות נזילה בקולטים - מאחר שבתוך הקולטים יש כאמור צנרת שלמה שעוברת במטרה להעביר את המים החמים אל הדוד, נוצרת בעיה אפשרית של נזילה. בעקרון אם מדובר על צנרת חדשה אין שום סיבה שתהיה נזילה.לאחר כמה שנים יש אפשרות שנזילה תתרחש עקב בלאי שנוצר בצנרת - ואז יש כמובן להזמין שירות של תיקון קולטי שמש. שימו לב! אם הנזילה היא פשוטה יחסית, התיקון יהיה משתלם במיוחד, לא יקר מידי, ויהיה צורך להחליף רק חלק ספציפי בצנרת, כדי שהקולטים יחזרו לתפקד היטב. עם זאת, ישנם גם מקרים של נזילות קשות מתוך צנרת שהפסיקה לתפקד לחלוטין. במקרים הללו, אפשר והאפשרות המשתלמת יותר תהיה להחליף את הקולטים הישנים בחדשים.
  • התפוצצות הצנרת - גם בעיה כזו היא אפשרית, אם כי הרבה יותר נדירה. ההתפוצצות של קולטי השמש אפשרית בעונת החורף בחלק מאזורי הארץ, אם כי לא בכולם. הסכנה היא לרוב במקומות גבוהים שבהם ישנה את סכנת הקרה. הקרה עלולה לגרום קודם כל לקיפאון משמעותי של הצינורות ויצירת גושי קרח בתוכם כך שהם יפסיקו לתפקד. בצינורות ישנים של קולטים שעשויים מנחושת, הקרח פשוט יגרום לשבר והתפוצצות של הצנרת.
 
במקרה של צנרת איכותית יותר ניתן לעתים לפתור את הבעיה ע"י הזרמת מים רותחים לצנרת, מבלי שהצנרת עצמה תתפוצץ.
הדבר שחשוב לזכור הוא שבמידה ויש התפוצצות בצנרת - האפשרות היחידה כמעט שתעמוד לפניכם היא להחליף את כלל הקולטים. יש לציין בנוסף כי בחורפים קשים יש כמובן סכנה כי סופות קשות של ברד ושלג עלולות לגרום לשבר בקולטים, ואם אתם גרים באזור שכזה - כדאי להשקיע בזכוכית איכותית.
 

אז איך נגן ונתקן את הקולטים?

 
אם יש לכם בעיה בקולטים אתם מוזמנים ליצור קשר עם חברת בנימיני, ואנו נבחן האם יש אפשרות לבצע תיקון קולטי שמש או שצריך להחליף - וכמובן ניתן לכם טיפים חשובים לשמירה על הקולטים שלכם היטב מפני כל נזק.
 
תיקון קולטי שמש